Jakobson jäänuks omanimelise talupäevaga rahule 2009

Jakobson jäänuks omanimelise talupäevaga rahule

Artikli kirjutanud:
Jaan Lukas

Hiljuti Vaiatus toimunud traditsiooniline Jakobsoni Talupäev tõestas, et maainimeste ettevõtlikkus ja huvi kultuurielu vastu püsivad endiselt.
Majandusliku värvi annab Carl Robert Jakobsonile pühendatud talupäevale laat.
“Näen, et kohale on saabunud päris palju ostjaid ja müüjaid, mis lubab arvata, et Vaiatu laata teatakse nii lähemal kui kaugemal. Ja mine tea, ehk suudame kunagi konkureerida ka teiste vabariigi tuntumate laatadega,” ütles üritust avades Torma vallavanem Riina Kull.
Laat toimus aia- ja põllupidajatele kõige kiiremal ja magusamal ajal. Nii osteti kõige rohkem köögivilja- ja lilletaimi. Paljude inimeste tähelepanu köitsid tomatitaimed, mida oli kohale toonud Jõgeva aiapidaja Ivan Junninen, kes tegeleb müümisega paljudel laatadel. Populaarseks kaubaks olid ka sookasest valmistatud pikad kirvevarred, mida meisterdab Ants Sarapuu, kes oli talupäeval viiendat korda ja pidas senist laata varasematest rahvarohkemaks.
Fotograaf Johannes Haav pakkus laadal 2010. aasta kalender-pildialbumit, mis tutvustab Jõgevamaad kui Kalevipoja legendidega seotud piirkonda. Torma vallast on albumis näha Sadala lähedal asuv Reastvere linnamägi. Veel olid Haaval kaasas õhufotod mitmetest Jõgevamaa paikadest ning ka Vaiatu külast.
“Kauplemine seekord kõige paremini ei läinud, kuid laatadel tasub käia ka selleks, et ennast ja oma loomingut “promoda”. Jakobsoni Talupäev on sündmus, kuhu alati meelsasti Jakobson jäänuks omanimelise talupäevaga rahule tulen. Kohtan siin alati häid sõpru ja tuttavaid,” rääkis fotograaf ja pillimees.
Laada külastatavusele võib omamoodi positiivset mõju avaldada ka majanduskriis, sest paljud tulevad laadale kavatsusega siit odavamat kaupa osta. Suurem vajadus sissetulekute järele meelitab laadale ka kauplejaid ja mida rohkem neid on, seda tugevam on konkurents ja tarbijasõbralikumad hinnad, arutlesime külavanem Üllar Läänesaarega.
“Rahvarohkusest tunnen ainult rõõmu. Majandussurutisest rääkimisega ei maksa aga liiale minna. Maainimene on raskemaidki aegu üle elanud ja küllap oskab väärikalt toime tulla ka praeguste “katsumuste” ajal,” arvas külaelu eestvedaja. Samuti rõhutas ta, et muutused majanduselus ergutavad mitmeid inimesi uusi väljakutseid vastu võtma.
“Näiteks varem tegelesin rekkajuhtide koolitamisega, kuid nüüd olen tööl põllumajandusettevõttes,” rääkis ta.
Muusikaliselt sisukaks ja lustakaks muutsid Jakobsoni Talupäeva valla arvukad isetegevuskollektiivid.
Kui mõnelegi vabaõhuüritusele püütakse ehk ka illegaalselt sisse pääseda, siis Jakobsoni Talupäevale tulijad ostsid kõik piletid, mille saamiseks tuli loovutada kõigest 15 krooni.
Asi oli selles, et piletite vahel toimus loosimine, kus võis mitmeid maarahvale tarvilikke kaupu võita: kotitäie kartuliseemet, kaminapuid, suure purgi kõrvitsaid, kodus küpsetatud leiba, huvitavaid käsitöid, lille- ja köögiviljataimi.
“Loosiauhinnad olid sponsoritelt nii lähemalt kui kaugemalt,” lausus ürituse korraldaja, Torma valla kultuurijuht Merle Nisu, kes tänas kõiki, et populaarsele kaubandus- ja meelelahutussündmuse õnnestumisele kaasa aitasid.
Usutavasti jäänuks rahule ka Tormast võrsunud suurmees, rahvavalgustaja ja põllumajanduse edendaja Carl Robert Jakobson, kellele talupäev pühendati.
Talupäeva peakorraldaja Torma valla kultuurijuht Merle Nisu märkis, et laadale oli tulnud müüjaid mitmetest Jõgevamaa paikadest, kuid ka kaugemalt, näiteks Tallinnast ja Valgast. “Algul toimusid Carl Robert Jakobsonile pühendatud laadad Tormas. Neljandat korda viime aga laatasid läbi Vaiatu küla keskuses,” ütles Nisu.
“Täna Vaiatusse müüma ja ostma tulnud inimeste arv annab lootust, et Jakobsoni talupäeva laat suudab varsti pakkuda konkurentsi Türi Lillelaadale ja teistele suurematele laatadele,” avaldas arvamust vallavanem Riina Kull.

Torma valla teataja nr 4(125) 16.juuni 2009