Õppereis Lätti 2015

Õppereis Lätti

Artikli kirjutanud:
NIINA LUHA
LIINA ABRAM

Jõgevamaa Kodukandi Ühenduse korraldusel toimus aprilli algul õppereis Lätti, kus osalesid ka Vaiatu Küla Seltsi liikmed Niina ja Liina. Reisil külastasime Jelgava piirkonna omavalitsust, mittetulundusühinguid, külakeskusi ja noortemaju ning vaatasime, mida on Lätis korda saadetud Euroopa Liidu projektidest saadud toetustega.
Esimene külastus oligi Jelgava omavalitsusse. Tutvuti Euroopa Liidu fondidest rahastuse saanud projektidega, rahastust saanud mittetulundusühingute ning maapiirkondade ettevõtjate tegevusega.
Järgmisena külastasime Lielvircava mõisat. Mõisahoone on projektidest saadud rahadega juba osaliselt renoveeritud ning töö jätkub. Lielvircavas võttis meid vastu “paruness” uhkes kleidis, kes tegi meile mõisas tutvustava ringkäigu. Mõis tegutseb alates 1924. aastast koolina ja tänapäeval on seal lisaks koolile mittetulundusühing, mille liikmed korraldavad mõisapidustusi ja esitlevad endisaegseid rõivaid, mida õmblevad ise.Lielvircavas esinesid meile ka kohalikud ettevõtjad. Eriti Õppereis Lätti energiliselt jutustas oma elust lõbus “juustumagnaat” Inara Malkalne, kes hakkas järjest keerukamaks muutuvas olukorras poja algatusel piimast juustu keetma. Kodus pliidi ääres alanud ettevõtmisest on tänaseks kasvanud äri, mis hoiab rakkes tervet Inara peret. Inara juustuvalik oli väga suur ja maitsev. Seal on suitsutatud, marineeritud ja igasuguste lisanditega juustusid, mis sobivad ka praadimiseks ja grillimiseks. Inara järel esines piparmünditoodete valmistaja Lolita Duge. Ta kasvatab mitmeid-kümneid sorte piparmünditaimi, millest valmistatakse mitmesuguseid teesid, siirupeid ja isegi näotoonikut. “Piparmündi-perenaine” pakkus maitsta apelsini-, šokolaadi- ja sidrunipiparmündi maitselisi teesid ning ka piparmündist tehtud napsi, mis oli läbipaistev ja samakalõhnaline.
Väikese bussisõidu järel külastasime sotsiaalkeskust Zemgale. Keskuse perenaine rääkis keskuse igapäevaelust ja töö korraldamisest. Vastuvõtjatel oli reisisellidele varuks ka väike õpituba: meid õpetati küünaldele kauneid pilte tegema. Näha ja käega katsuda sai mitmesugust käsitööd.
Päeva lõpuks tutvusime Zalenieku mõisaga. Muusikat ja tantsuelamust pakkus kohalik rahvatantsu ja -muusika ansambel. Hoogsalt ja oskuslikult tantsitasid nad meie grupi liikmeid.
Järgmisel hommikul külastasime kultuurikeskusi, noortekeskusi, avalike teenuste pakkujaid Jaunsvirlauka ja Cenu vallas Dzirniekis ja Stal-genes ning Anes.
Päeva teisel poolel saime Püha Kolmainu kiriku kõrgest ja läbipaistvast klaastornist Jelgava linna imetleda.
Viimaseks külastuskohaks oli Jelgavas kohalike mahetootjate toidu- ja käsitöökauplus. Degusteerisime mahetoitu ning arutlesime mahetoidu-teemalises vestlusringis. Kaupluse käive pidi sel päeval küll kasvama – ostsime kogu Inara toodetud juustu ära. Populaarne oli ka kanepileib.
Kuna reis lõppes Eestis hilises ööpimeduses, jäi ütlemata aitäh korraldajaile õpetliku ja toreda reisi eest. Seltskond oli tore ja seda juustu tahaks veel…

Torma Valla Teataja Nr 3 (164) 19. mai 2015