Vaiatu ja Torma kultuurielu juhib Liina Abram
Kui senini korraldasid Torma ja Vaiatu rahvamajas kultuuritegevust maju haldavad mittetulundusühingud (vastavalt Torma Kultuur ja Vaiatu Küla Selts), siis märtsi algusest on kahe maja peale ametis palgaline kultuurijuht – Liina Abram. Vaiatu Küla Seltsi eestvedajana juhtis ta Vaiatu kultuurielu ka senini. Nüüd tuleb tal aga lisaks Vaiatule kultuurivankrit vedama asuda ka Tormas.
Liina on pärit Tallinnast, ent juba 26 aastat tagasi otsustas ta elama asuda oma isa sünnikohta Vaiatusse. Koos abikaasa Pauliga on ta vanaema maja ümber ehitanud nüüdisaegseks maakoduks ning kasvatanud suureks lapsed Ann Helene ja Paul-Kristjani. Praegu on neile suureks rõõmuks tütrepoeg Andrias.
Leiba on Liina varem teeninud müüja ja müügiesindajana, enne kultuuritööle asumist oli ta aga SEB Panga Jõgeva kontoris assistent. Uude ametisse on tal kaasa võtta hea pagas nii praktiliste kogemuste kui ka hariduse näol: 2015. aastal lõpetas ta kultuurikorralduse erialal Tartu ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia. Tema üheks kireks on rahvatants. Ta juhendab Vaiatu naisrühma Somel ja tantsib ise kaasa Torma naisrühmas. Nii et ta on varemgi olnud justkui ühenduslüli Vaiatu ja Torma rahvamaja vahel.
Vaiatu Küla Seltsiga liitus Liina 2002. aastal. Rahvamaja juures on ta aktiivselt tegutsenud viimased kuus-seitse aastat. Kui Liina pani kaks aastat tagasi koos hea seltsikaaslase Niina Luhaga kokku Vaiatu esmamainimise 615. aastapäevale pühendatud raamatut “Vaiatulaste lood”, sai ta külarahva kirja pandud lugudest aimu, kui paljudele rahvamajas toimuv korda läheb, kui oluline see nende jaoks on, et oleks kooskäimise koht ja et jätkuksid rahvakultuuritraditsioonid.
“Siis sain aru, et minu vabatahtlik töö rahvamaja juures mitte lihtsalt ei tundu mulle vajalik, vaid see ongi seda,” ütles Liina Abram. “Rahvamaja aitab kogukonda koos hoida.”
Kultuurijuhi kohale ei kandideerinud ta päris omal initsiatiivil, vaid kohalikud avaldasid talle n-ö ühiskondlikku survet. Ning rahva rõõmu selle üle, et ta ametisse valiti, võis välja lugeda juba soojast aplausist, mis kõlas siis, kui Liina end kui tulevast kultuurijuhti vabariigi aastapäeva kontserdil Torma rahvamajas esitles.
“Mingi ettekujutus mul juba on, kuidas end kahe maja vahel jagama hakkan,” ütles Liina. “Torma maja üheks eripäraks on see, et seal tegutseb ka noortekeskus. Nendega tuleb koostööd veel veidi harjutada.”
Uues ametis on Liinal vaja harjuda ka sellega, et tal pole iga päev kõrval toetavat kollektiivi. Pangakontoris, kus ta 13 aastat töötas, olid inimesed üksteisega üsna kokku kasvanud. Aga Liina usub, et ka kultuuritööd ei pea ta üksi tegema. Kummaski majas on tööl perenaine ja kummagi maja ümber on koondunud vabatahtlikke abilisi, kes üritusteks ruume kaunistavad või muid ülesandeid täidavad ning kellega on hea asju läbi arutada.
“Loodan, et rahvamajade ümber tekib toimekas kooskäijate ring ning et kõik, kes soovivad piirkonna elu edendada, oma väärt mõtted välja käivad. Vahepeal tundus mulle inimestega vesteldes, et valitseb käegalöömismeeleolu ja kardetakse ääremaastumist. Mina tahaksin inimestele positiivset suhtumist süstida,” ütles Liina.
Kui vaadata valla kultuurikalendrisse, siis on Vaiatus ja Tormas erilaadseid sündmusi tulemas ridamisi. Omamoodi nüansi annab neile asjaolu, et Torma on kuulutatud Jõgeva valla kevadkeskuseks.
“Liina on olnud külaseltsi eestvedajana vallale ülihea koostööpartner ja ta on seda kindlasti ka uues ametis,” ütles Jõgeva vallavalitsuse kultuuritöö peaspetsialist Ilona Piirimägi.
RIINA MÄGI
Artikkel: Jõgeva valla teataja märts 2019