Kultuur, koroona ja kevad

Minu postituse pealkiri kõlab nagu KKK-korduma kippuvad küsimused. Pealkirjas esinevad 3 K-tähega sõna ongi põhilised asjad, mille kohta minult viimasel ajal küsitakse.

Kuigi tavaliselt tehakse ülevaateid ja kokkuvõtteid aastavahetuse paiku, tunnen, et just praegu oleks aeg väikeseks tagasivaateks, kuidas rahvamajad eelneval covidi-perioodil toime on tulnud.

Tuletame meelde, millised piirangud on olnud.

Märtsis 2020 kehtestati eriolukord, mis kehtis kuni 31.05.2020, 15.10 – 31.10.2020 kehtisid Jõgeva valla kriisikomisjoni piirangud Jõgeva valla asutustele, alates 14.12.2020 riiklikud piirangud ning nüüd 2021. aasta märtsis jälle eriolukorraga võrdsed karmimad piirangud.

Põhimõtteliselt kõikide nende piirangute ajal on olnud keelatud siseruumides ürituste, huviringide, erapidude, kontsertide, seminaride, vastuvõttude jm korraldamine. Nii nagu praegu, nii ka eelmisel kevadel olid keelatud kogunemised nii sees kui õues.

Selge see, et viiruse tõrjega seoses tuleb piirangud kehtestada ja vastutustundlikult käituda, aga kui kõik piiranguperioodid kokku arvutada, saime tavapärasel viisil toimetada umbes kuuel kuul aastast.

Üks rahvamajade põhiülesannetest on koondada inimesi koos tegutsemisele ning rahvakultuuri harrastamisele. Koroona lõpetas peaaegu täielikult rahvakultuurikollektiivide tegevuse Torma ja Vaiatu rahvamajades. Eriti kahjulikeks, nakatumisaltiteks tegevusteks loeti kõik tegevused, milles osales korraga üle 10 isiku, kes tantsisid, laulsid või puhusid midagi. Ehk siis rahvatants,- laul ja puhkpilli mängimine, mida meie rahvamajades on ajast-aega harrastatud, olid ühtelugu keelatud. Iga kollektiiv tegi piirangute vahel, mida ta suutis.

Nende eelloetletud tingimuste kiuste, on hea tõdeda, et Torma kant ei jäänud eelmisel koroona-aastal päris tegevuseta ja loodetavasti ei jää ka käesoleval aastal. Kui ei saanud teha üritusi toas, kolisime õue.

Esmakordselt toimus Torma kandi kohvikutepäev, mis läks suure menuga. Rahvamajad osalesid Maal elamise päeval. Torma rahvamajas toimus õuekontsert ansambliga Jäääär, kuhu tuli 2 x rohkem publikut kui oodata oskasime. Toimus mitu kontserti, paar tantsuõhtut, novembris jõudsime tähistada ka Vaiatu rahvamaja 55. aastapäeva ning traditsiooniliselt advendiaja algust. Vaiatu rahvamajas said alguse käsitöötoad ja mitmed loengud ja kursused. Hetkedel, mil võimalik, tegutses kogukonnaköögi kohvik. Ka eraisikud, kes õigel hetkel kiiresti tegutsesid, jõudsid suvel pidada ära oma isiklikud peod.

Torma rahvamajas jõudis paar kuud tegutseda Body-art treeningugrupp. Küllap paljud ootavad põnevusega pärast 11. märtsi Jõgeva valla Teataja ilmumist Kevadkeskus Torma sündmuseid, mida kahjuks ei järgne. Kõik plaanid, materjalid ja artiklid said antud lehte enne uute piirangute kehtestamist.

Juba teine hooaeg järjest satuvad covid-viiruse tõrje karmistatud piirangud ja Kevadkeskus Torma ajaliselt kokku, mille tõttu on Kevadkeskus Torma ürituste läbiviimine raskendatud.

Loodame, et vastutustundliku käitumisega jõuame varsti olukorrani, et saame jälle hakata koos käima. Plaanis on aprillis kuubalanna Rosa Cruzi kontsert, Jüriöö jooks; mais emadepäeva kontsert, Jakobsoni Talupäev ning Torma rahvamaja 110. aastapäeva tähistamise I pidu; juunis Vaiatu jaanituli, juulis suur suvelavastus Torma ringtallis ning Torma kohvikutepäev jne. Lisaks teiste korraldajate üritused Torma piirkonnas. Tõenäosus on siiski, et enne juunit-juulit päris korralikult tegutseda ei saa. Pole midagi parata, vajadusel kolime veebi.

Juba homme 20.märtsil jõuab Jõgeva valla kultuuri aastaring Kevadkeskus Tormasse. Meie tervitust saate vaadata Facebooki lehel Kevadkeskus Torma. Paneme jälle käima Jakobsoni veebilaada. Kui päris laata ei ole võimalik teha, siis on ka veebilaadast veidi abi.
Kuidas on muutunud nö korraldamine? Tavapäraselt töötavad maakonna kultuurikorraldajad leppides ühise sündmuste plaaniga pikalt ette, mida kuskil piirkonnas teha kavatsetakse. Mõned sündmused planeeritakse isegi mitu aastat ette.
Sellist pikka ettevalmistusaega ei ole saanud enam kasutada. Uus reaalsus on, et valmistad üritusi ette vastavalt plaanile, aga nagu uuenenud vanasõna ütleb: „Uued piirangud ei hüüa tulles“ ning sündmus jääb ära. Koroona-aeg on õpetanud ära kasutama avanevaid võimalusi, paindlikumalt ja kiiremalt tegutsema. Plaanile lisaks peab olema plaan B, C ja D, mis vastaks igale ettetulevale võimalusele. Vastamist ei vaja niivõrd küsimus, „mida teha?“ kuivõrd, „kuidas teha?“

Hetkel ei ole sündmuse headuse näitajaks suur külastajate arv. Läbi tuleb mõelda kõik aspektid kuidas viia sündmus suure hulga inimesteni neid korraga kokku kutsumata. Paljud üritused toimuvad veebis, mis on osaliselt lahenduseks, kuid ei paku osalejatele piisavalt koostegutsemisrõõmu või ühtekuuluvustunnet.


Jagan teilegi lõpetuseks muusikamanageri Hendrik Ehte sulest pärit „uusi vanasõnu“, mis iseloomustavad väga hästi olukorda, millega kultuurikorraldajad rinda pistavad.
Loodetavasti kohtume peagi uutel üritustel ja kõik on terved.

Kallistamisteni!

Liina Abram

Torma ja Vaiatu rahvamajade kultuurijuht

  • 9 korda planeeri, 1 kord vii läbi.
  • Kes viimasena korraldab, korraldab paremini.
  • Mis täna planeeritud, see homme edasilükatud.
  • Korraldamise kordamine on tarkuse ema.
  • Edasilükk tuleb pika korraldamise pääle.
  • Kellel ei vea korraldamises, veab armastuses.
  • Uued piirangud ei hüüa tulles.
  • Julge korraldaja rind on häbipostis.
  • Ära hõiska enne 10-14 päeva möödumist ürituse toimumisest.